Sürpriz Olmayan Güçlü Başlangıç 

 

Son 7 aydır ilginç bir şey oluyor. Her ayın ilk günü borsada BIST100 çok ciddi getiri sağlıyor. 7 ayın ortalamasını söyleyelim: % 2.2!  Üstelik dün BIST 100 endeksi günü yüzde 1.67 artışla ortalamanın altında performans göstermesine rağmen bu rakam var. Ayrıca bu dönemde ilk gün etkisinin ardından ilk 3 gün etkisi var. Yani yükseliş trendi devam eden 2 gün de daha sürüyor. Ancak son 4 aydır görülüyor ki sonrasında daima satıcılar hakim. Görünen o ki gelenek devam ediyor ve Mayıs’a da öyle başladık. Pandemide güçlü darbe yiyen hisselerde toparlanma sanki yeni ayda güçlü olacak. İşte; Pegasus, THY, TAV, Tüpraş bunlar arasında sayılabilir. Dün özelinde en çok değer kazanan endeksin % 6 ile Ulaştırma olması buna gösterge sayılabilir.

 

Dün önemli veri olarak enflasyon verisi vardı. Genel beklentiye paralel aylık TÜFE’deki artış % 1.68 oldu. Bunla ilgili bugün TCMB’nin analizini göreceğiz. Ancak Mart ayında kurdaki % 11’lik artış sonrası için makul sayıldığını görüyoruz. Zira zaten son 5 yılda ortalama % 1.3’dü. Hizmet sektöründe kapanmalardan ötürü fiyat artışlarında yavaşlama görülürken genelde fiyatlardaki artış hızının devam edeceği öngörülebilir. Bu noktada ÜFE’nin aylık % 4.34 artması ve yıllıkta % 35’e ulaşması daha öne çıkan veri oldu.

 

Global piyasalar da aya iyi başladı. AB Komisyonunun, üye ülkelere AB tarafından onaylı aşıları yaptıranlara mevcut seyahat kısıtlamalarını kaldırma tavsiyesi günün öne çıkan haberi oldu. Avrupa’da Almanya, Fransa ve Hollanda borsaları % 0.6 yükselirken ABD’de Dow jones % 0.7 yükseldi ama Nasdaq % 0.5 düştü. Çünkü büyük teknoloji hisselerinde bilançolar sonrasında kâr satışları vardı. Globaldeki hem borsalarda hem diğer piyasalardaki olumlu havanın bize borsa dışında başka pozitif katkıları da oldu. USDTRY 10 kuruş değer kazandı, tahvil faizleri düştü.

 

Dün akşam ABD’de FED başkanı Powel açıklamaları vardı. Aynı şeyleri söyledi. Borsalar artık yükselişle tepki veremez oldu bu açıklamalara. Dolayısıyla yakıt konusunda yeni şeyler lazım. Biden’in teşvik paketleri bu konuda piyasalara iyi yakıt olabilir. Önümüzdeki günlerde bunların öne çıktığını görebiliriz.

 

Bu sabah itibariyle Dün bizim piyasaların kapanışına göre ABDE S&P 500 future % 0.3 aşağıda. Asya’da açık olanlarda hafif kayıplar görülüyor. Dolayısıyla çok da trendi bozan gelişme yok. Bizim bugün de kimi hisselerde satış kiminde alışla günü geçirmemiz beklenebilir. Veri gündeminde 14.30’da reel sektörün döviz açık pozisyonu ve 17:00’de ABD’deki fabrika siparişleri var.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; her ay başındaki güçlü hamlesi ile 1400 seviyesinin üstünde yeni hareketini yapıyor. Artık 1400 seviyesi destek.

Yunus KAYA