Yellen Bir Şey Dedi 

 

Dün gün boyu sakin olan piyasalar, ABD seans açılış saatinde bir anda değer kaybetmeye başladı. Avrupa’da Dax % 2.5 düşüşle kapanırken Fransa Cac40 % 0.9, İngiltere FTSE 100 % 0.7 değer kaybetti. Türkiye’de ise BIST100 Ereğli’nin 5 puanlık büyük artı katkısına rağmen 4.9 puan düşüş yani % 0.34 düşüşle kapandı. EREGL saymazsak % 0.68 düştü denilebilir. ABD’de ise büyük teknoloji firmalarına gelen satışlarla Nasdaq Endeksinde % 3e varan düşüş görüldü. Avrupa kapandıktan sonra ise  ABD endeksleri toparlandı. Nasdaq düşüşü % 1.9 olurken Dow jones % 0.1 artıda kapandı.

 

Bu hareket eskinin FED başkanı yeni Hazine Bakanı Yellen’in iki açıklaması ile oldu. Bir derginin düzenlediği video konferans etkinliğine katılan Yellen, ABD Başkanı Joe Biden’ın toparlanma planına ilişkin yaptığı açıklamada “Ekonomimizin aşırı ısınmadığından emin olmak için faiz oranlarının biraz artması gerekebilir.” ifadesini kullandı. Birkaç saat sonra Wall Street Journal CEO Konseyi’nde konuşan Yellen gelen soru üzerine bu kez “ne bir faiz artırımı öngördüğünü ne de faiz artırımı yapılmasını tavsiye ettiğini” belirti. İlk açıklamada gelen satışların önemli bir kısmı ikinci açıklama ile geri alındı.

 

Bu sabaha baktığımızda BIST’in kapanış saatine göre S&P500 Endeks futureları % 0.8 yukarda işlem görüyor. Asya’da da açık olan borsalarda karışık seyir gözleniyor. Avrupa’nın da güne tepkili başlaması bekleniyor.       Yurtdışı veri gündeminde Almanya ve Euro Bölgesi nisan ayı Hizmet PMI verisi ile ABD ‘de ADP özel sektör istihdam verisi öne çıkmakta.

 

Ama bu hareket çok güven vermeyebilir. Zira “enflasyon sorun olmayacak” diye diye ilerleyen FED’in son açıklamaları bile piyasalarda yükselişe yetmemişti. Şimdi Mayıs’ın ilk iki gününde büyük teknoloji firmalarında kâr satışları görüldü. Belki önümüzdeki yükselişler satış fırsatı olarak görülebilir. Biz de ise 1405 önemli destek olarak izlenebilir.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; her ay başındaki güçlü hamlesi ile 1400 seviyesinin üstünde yeni hareketini yapıyor. Artık 1405 seviyesi destek.

Yunus KAYA