Destek Vermeye Devam  

 

Dün bizim kapanıştan sonra bu sabaha baktığımızda emtia ve metallerde % 1 civarında prim görülüyorken başı % 1.5 ile gümüş çekiyor. Dolar Endeksinde de % 0.3 değer kaybı, gelişmekte olan ülkelerin paralarında ortalamada % 0.4 kazanç var.

 

Akşam FED, faizlerde ve aylık 120 milyar dolar parasal genişlemede bir değişiklik yapmadı. Powel,”Enflasyonda bu yıl %2’nin üzerinde geçici bir yükseliş faiz artışı için gerekli standardı karşılamayacaktır. Parasal genişlemeyi azaltmak için erken, konuşmaya bile başlamayalım” diyerek beklenen desteği verdi. Ayrıca konut fiyatlarının tarihin en yüksek seviyeye çıkmasına mortgage alımlarının neden olmadığını söyleyerek bu alanda bir değişiklik olmayacağını da gösterdi.

 

ABD Başkanı Biden, 100 günü dolarken ilk Kongre konuşmasında ekonomik planlarını öne çıkarırken “Amerika yeniden yükseliyor” mesajını verdi. Amerikalı ailelere, çocuklara ve eğitime destek verilerek yatırım yapılmasını öngören 1,8 trilyon dolarlık paketin ayrıntılarını açıkladı. Bunun finansmanını ise zenginlere yıkacağım dedi.

 

BIST 100 endeksi, dünü % 0.44 düşüşle 1,385.91 puandan kapattı. Gün içerisinde en düşük 1,379.93, en yüksek 1,394.64 puanı gören BIST 100 endeksi önceki kapanışının 6.1 puan altına indi. İlginçtir ki en çok değer kaybeden endeks % 3.33 kayıpla BIST HALKA ARZ endeksi oldu.

 

TL’de bu hafta yaşanan değerlenmenin ardından bugün TCMB’nin yılın ikinci enflasyon raporu toplantısını takip edeceğiz. 28 Ocak’ta ki ilk raporda orta noktası %9.4 olarak belirlenmişti. Bugün bu tahminde bir artış görmeyi bekliyoruz.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; 1400 seviyesinin altına düştü. Artık 1400 seviyesi direnç. 200 günlük ortalamadan gelen son yükselişle bakalım bunu geçebilecek mi?

 

Yunus KAYA